Mimo że dla wielu osób kwestia założenia własnej firmy może wydawać się niezwykle skomplikowana i czasochłonna, rozwój technologii i postępujące procesy cyfryzacji sprawiają, że dzisiaj formalności związanych z rejestracją spółki można dopełnić nawet z pozycji własnej kanapy, bez wychodzenia z domu. Na szybkie i wygodne założenie własnej działalności pozwala procedura online. Jak założyć spółkę z o.o. przez Internet? Sprawdź poniższe wskazówki!
Kto może założyć spółkę z o.o. przez Internet?
Jeszcze kilka lat temu założenie spółki z o.o. wiązało się z obowiązkową wizytą u notariusza i sporządzeniem w towarzystwie wszystkich wspólników stosownego aktu notarialnego. Wymagane jest bowiem, aby akt założycielski spółki miał formę pisemną, zgodną z obowiązującymi przepisami prawnymi. Od pewnego czasu rejestracja spółki z o.o. możliwa jest jednak także za pośrednictwem Internetu, co stanowi znaczne udogodnienie dla przyszłych przedsiębiorców, mogących dopełnić tej formalności z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.
Rejestracja spółki online jest możliwa dzięki systemowi S24. Co jednak istotne, ten sposób rejestracji jest możliwy wyłącznie w przypadku prostych spółek, których powołanie nie wymaga wprowadzenia do umowy lub statutu skomplikowanych, odbiegających od standardowych zapisów. System S24 korzysta bowiem z gotowych wzorców umowy, których treść jest nieedytowalna, a jego administratorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest to więc w pełni bezpieczny sposób rejestrowania spółek z o.o.
Rejestracja spółki online – jak wygląda procedura?
W celu założenia spółki za pośrednictwem systemu S24 niezbędna jest rejestracja wszystkich wspólników w systemie eKRS, do czego potrzebny jest adres e-mail. Utworzone konto należy następnie potwierdzić podpisem kwalifikowanym lub za pomocą profilu zaufanego ePUAP.
W kolejnym kroku należy wypełnić stosowny formularz w S24, wprowadzając do niego poniższe dane:
- pełną nazwę spółki;
- adres;
- listę stawiających i członków organów spółki;
- przedmiot działalności określony powszechnie obowiązującymi kodami PKD.
Na tym etapie należy również wskazać właściwy sąd rejestrowy. Po upewnieniu się, że formularz nie zawiera błędów, należy podpisać sporządzone dokumenty elektronicznie. Cała procedura co do zasady nie powinna zająć więcej niż 24 godziny – pod warunkiem, że złożona dokumentacja jest kompletna i wolna od pomyłek. W praktyce często okazuje się jednak, że cały proces może wydłużyć się nawet do dwóch tygodni, na co wpływ ma najczęściej duże obłożenie sądu. Warto więc mieć to na uwadze i uzbroić się w cierpliwość.
Dokumenty wymagane do rejestracji spółki przez Internet
Każda firma musi posiadać swoją siedzibę. Jeśli przedsiębiorca nie chcę wynajmować całego lokalu ani rejestrować firmy pod adresem swojego zamieszkania, wówczas opłacalną alternatywą jest rejestracja spółki w wirtualnym biurze. Do założenia firmy potrzebny jest ponadto dokument tożsamości, pozostała wymagana dokumentacja jest natomiast wytwarzana bezpośrednio w systemie S24 podczas procedury rejestracyjnej.
Ile kosztuje założenie spółki przez Internet?
Istotną zaletą założenia spółki z o.o. poprzez internetowy system S24 jest nie tylko szybkość i wygoda, ale także to, że nie wymaga ona opłacania notariusza. To sprawia, że koszty związane z założeniem spółki są znacznie niższe, a właściciele muszą wnieść tylko opłatę sądową (250 zł) oraz obowiązkową opłatę za wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł). W przypadku spółki z o.o. należy pamiętać również o konieczności wniesienia minimalnego kapitału w kwocie pięciu tysięcy złotych – pieniądze te można jednak po rejestracji spółki przeznaczyć na bezpośrednią działalność.